üst gölge

ankara şehir fırsatları ankara firma rehberi
ankara firma ekle
ankara nöbetçi eczaneler
 

Yükleniyor...

 
TCDD Tren Garı
 
Melih Gökçek'in de 'çılgın projeleri' var
 
Melih Gökçek'in de 'çılgın projeleri' var

Haber Etiketleri
Melih Gökçek'in de 'çılgın projeleri' var  


Haberi arkadaşıma gönder

Facebook'ta Paylaş twitter

02.05.2011
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek çılgın projelerini açıkladı. Birincisi Ankara'nın ışıklandırılması. İkincisi Gençlik Parkındaki ışık, ses ve su gösterisi, üçüncüsü ise Kızılay'ın tarihi bir görüntüye kavuşturulması. Ayrıca Hıdırlıktepe'ye de Türkiye'nin en büyük müzesi yapılacak.

Patenti Başbakan'a ait olduğu için çılgın proje ifadesini kullanmayan Gökçek "Biz kendi projelerimize prestij projeler adını veriyoruz" dedi.

Gökçek, düzenlediği basın toplantısında, Ankara devam eden Kızılay-Çayyolu, Batıkent-Sincan, Tandoğan-Keçiören metro inşaatlarına şu ana kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak toplam 828 trilyon lira para harcadıklarını söyledi.

Metroların toplam uzunluğunun 44 kilometre olduğunu ifade eden Gökçek, bu hatlara Ulaştırma Bakanlığı tarafından 1 kilometrelik bir ilave daha yapılmasının planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Gara bir terminal yapılıyor. Ayrıca Tandoğan'a kadar çıkarılması planlanıyor. Bununla birlikte 1 kilometre kadar uzaması planlanıyor. Mali gücümüz yeterli olmadığı için Başbakanımızdan, hükümetimizden talepte bulunduk. Bu talep kabul edildi. Metronun Ulaştırma Bakanlığı'na devriyle ilgili 4 ayrı protokol imzaladık. Bu protokol, Çayyolu-Kızılay, Batıkent-Sincan, Tandoğan-Keçiören ve Ankara Metrosu Elektromekanik İşleri protokolü imzaladık. Önemli olan imzalanan protokolün akabinde Devlet Planlama Teşkilatı tarafından ve Yüksek Planlama Kurulu tarafından, yatırım programına bunun alınması ve işe başlanmasıydı. Yüksek Planlama Kurulu 25 Nisan'da sayın Başbakanımızın başkanlığında Ankara metrosu için karar aldı. 250 milyon TL yıl ödeneğin Maliye Bakanlığı bütçesindeki yer alan yedek ödenekten karşılanmak üzere 2011 yılı programına alınması uygun görülmüştür. Bu yıl itibariyle Bakanlar Kurulu metro yapımı için 250 milyon lira bütçesine koymuş oluyor. Bundan dolayı Başbakanımıza ve hükümetimize Ankaralılar adına şükranlarımı sunuyorum."

METROLARIN İHALESİ MAYIS AYINDA

Gökçek, Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre metroların ihalesinin Mayıs ayında yapılacağını belirterek, ihale sonuçlandığında da inşaatların başlayacağını ve 2 yıl içerisinde kullanıma hazır hale geleceğini bildirdi.

Metro konusunda herhangi bir nakit sıkıntısının bulunmadığını anlatan Gökçek, Ankara metrosu elektromekanik işlerine hemen başlanmasının mümkün olduğunu ifade ederek, Ankara'nın kısa sürede bu metrolara kavuşmasını beklediklerini vurguladı.

Melih Gökçek, bu arada Ak Parti'nin seçim bildirgesinde, havaalanına yeni metro hattının yapılacağı müjdesinin verilmesinden mutluluk duyduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Ben her zaman şunu söylüyorum; metroları yapma belediyelerin gücünü aşan bir iştir. Mevcut olan ekonomik imkanlarımızla metroları bizim kendimizin yapabilmesi kesinlikle mümkün değil. Bütün dünyada bunu hükümetler yapıyor ve belediyelere devrediyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın yaptığı bu uygulama da Türkiye'de bir ilk olacak. Bundan sonra Türkiye'deki bütün metroların hükümetler tarafından yapılıp, belediyelere verilmesi, onlar tarafından işletilmesi gündeme gelecek."

ÖNCELİK SİNCAN VE KEÇİÖREN METROLARINDA

Kızılay-Çayyolu hattının kaba inşaatının birinci aşamasının bittiğini, ikinci aşamasının yüzde 85.21, Batıkent-Sincan metrosunun 71,78'nin, Tandoğan-Keçiören metrosunun ise yüzde 41,03'ünün tamamlandığını bildiren Gökçek, metroların hizmete girme durumlarının da ihaleye göre belli olacağını söyledi.

Gökçek, "Muhtemelen öncelikli olarak Sincan, onun akabinde Keçiören; belki ikisi aynı anda, en son da Çay Yolu metroları hizmete girecek. Nüfus yoğunluğu açısından söylüyorum" dedi.

GÖKÇEK'İN YENİ PROJELERİ

Gökçek, bir gazetecinin, yeni projeleriyle ilgili sorusu üzerine ise şunları söyledi:

"Dün akşam ki televizyon programında projeleri ayrıntılarıyla anlattım. 3 tane projenin de özellikle görüntülü olarak halka takdimini yapmaya çalıştım. Bunlardan birincisi Ankara'nın ışıklandırılması. İkincisi Gençlik Parkındaki ışık, ses ve su gösterisi, üçüncüsü ise Kızılay'ın tarihi bir görüntüye kavuşturulması. Bunun yanında biz projelerimize çılgın proje tabirini kullanmak istemiyoruz. Bunun patenti İstanbul'a ve dolayısıyla sayın Başbakanımıza ait. Biz kendi projelerimize prestij projeler adını veriyoruz. Ankara'da değişik projelerimiz de var. Özellikle Hıdırlıktepe'ye yapacağımız müzemiz Türkiye'nin en büyük müzesi olacak. Gerçekten değişik bir proje olacak. Universal Stüdyolarından faydalanmak suretiyle yapılacak. Bu 3 projeyi inşallah 1,5 yıl içerisinde göreceksiniz. Bunları daha sonra açıklayacağız."

TWİTTER İÇİN FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ

Bu arada toplantı öncesinde basın danışmanına, cep telefonuyla toplantı salonunun fotoğrafını çektiren Gökçek, fotoğrafı twitter'a koyacağını söyledi.

 
 
Haber Hakkında Yorum Yaz
 
 
 
Etimesgut Aile Akademisi...
 
Etimesgut Aile Akademisi Etimesgut Belediyesi’nin 3 yıl önce kurduğu Aile Akademisi, 3 yılda 10 bin kişiye ücretsiz danışmanlık hizmeti sundu....
24.01.2015
       
Sincan Kadın Kooperatifi Lokantası Tanıtım Toplantısına Büyük İlgi...
 
Sincan Kadın Kooperatifi Lokantası Tanıtım Toplantısına Büyük İlgi Sincanlı annelerin “ Aile Lokantası” tanıtıldı. Sincan Kaymakamlığı ve Sincan Belediyesi desteği ile ihtiyaç sahibi ve işsiz ev hanımlarından oluşan L...
24.01.2015
Haber Ayraç         Haber Ayraç
Keçiörenli Gönüllüler ve Çevre Çiçekleri Kuşlara Yemlik Yaptı...
 
Keçiörenli Gönüllüler ve Çevre Çiçekleri Kuşlara Yemlik Yaptı Keçiören Belediyesi Gönüllü Akademisi, Çevre Çiçekleri Hareketi üyesi çocuklarla birlikte soğuk kış günlerinde yem bulmakta zorlanan kuşların yardımın...
24.01.2015
       
Mamak Başak Gençlik ve Spor Merkezi...
 
Mamak Başak Gençlik ve Spor Merkezi Mamak Belediyesi tarafından yapımı tamamlanarak hizmete sunulan Başak Gençlik ve Spor Merkezi gençlerin gözdesi oldu...
24.01.2015
Haber Ayraç         Haber Ayraç
Engellilere şarj istasyonu...
 
Engellilere şarj istasyonu Polatlı Belediyesi, akülü sandalye kullanan ortopedik engelliler için şehrin çeşitli noktalarına şarj istasyonu kurdu. ...
24.01.2015
       
AOÇ için 41’inci dava...
 
AOÇ için 41’inci dava Atatürk Orman Çiftliği üzerine inşa edilen yapılarla ilgili birçok kez yargıya giden meslek odaları, 41’inci davayı açacaklarını bildirdi. ...
24.01.2015
Haber Ayraç         Haber Ayraç
 
 
 
üyelik işlemleri üye girişi üye ol
üye giriş
Kullanıcı Adı    
 
Şifre    
 
Şifremi Unuttum
 
Sepetinizde Fırsat Bulunamadı.
 
el yapımı zürafa gece lambası

kapıda ödemeli dilek balonu

 
 
 
ankara
ankaram.net
ankaram.net kısayolları
Anasayfam Yap Anasayfam Yap
Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle
Kullanıcı Sözleşmesi Hizmet Sözleşmesi
Gizlilik Politikası Gizlilik Politikası
fırsat ürünleri fırsat ürünleri
 
ankaram.net bilgiler
Hakkımızda Hakkımızda
İletişim İletişim
Site Haritası Site Haritası
İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları
Reklam Alanları Reklam Alanları
Reklam Alanları Kızılay AVM
 
ankaram.net önerileriniz
Burası tüm Ankaranın sitesidir, eğer
Ankaram.net'in geliştirilmesini istediğiniz
herhangi bir konuda bir öneriniz yada geridönümünüz varsa
lütfen bizi bilgilendirin

ankaram.net önerilerinizi yazın
 
ankaram.net yazın yayınlayalım
Üyelerimizden gelen haberleri, yazıları,
incelemeleri ve şikayetleri yayınlıyoruz.
Görüşlerinizi bize yazın, biz de Ankaram.net
içerisinde görüşlerinize yer verelim.

ankaram.net yazın yayınlayalım
online alışveriş - Kapıda Ödeme - Günün Ürünü
 
ankaram.net ilgili siteler
kapıda ödemeli KacmazBunlar.Com
meme kanseri Meme kanseri
meme kontrolü Meme kontrolü
Dilek Balonu, Dilek Feneri Dilek Balonu
travel dating site Travel Dating Site
travel dating site ücretli makale yazarı
 
Valid XHTML 1.0 Transitional ankaram.net facebook grubu ankaram.net
Ankaram.Net bir Atalante Grup Ürünüdür.